top of page

Sebastian Wypych

CEO / FOUNDER 

Kontrabasista, solista, kameralista, kompozytor, organizator, szef artystyczny, animator sztuki, doktor sztuk muzycznych.

Urodzony w 1977 roku w Warszawie. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną imienia Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie kontrabasu. W tym samym roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasów w Elblągu, a w listopadzie 1997 roku zajął I miejsce oraz otrzymał wszystkie nagrody pozaregulaminowe na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasistów imienia A. B. Ciechańskiego w Poznaniu m.i./nagroda rodziny Ciechańskich, nagroda im. T.Pelczara/. Tego samego roku był finalistą 11th Tunbridge Wells International Young Concert Artists Competition. W 2000 roku zdobył III nagrodę w konkursie YAMAHA YOUNG ARTIST w Warszawie. Stypendysta IV Edycji Programu "Młoda Polska" 2006/07 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Pobierał takżę nauki u Lee Mesh'a – solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York.

 

Jako muzyk  kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą - między innymi z Orkiestrą Kameralną "Wratislavia" Jana Staniendy, "Concerto Avenna" Andrzeja Mysińskiego, "Sinfonia Varsovia", „Sinfonietta Cracovia", czy Prima Vista. Jako solista występował z orkiestrami: Concerto Avenna, Mała Filharmonia, Sinfonietta Cracovia, The New Art Ensemble, Vladymirska Orkiestra Kameralna, czy Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.

 

W roli solisty występował też z tak znakomitymi artystami jak; Robert Kabara, Tytus Wojnowicz, Piotr Stefaniak, Roby Lakatos, czy Dmitrij Sitkowietzki. Jako kierownik artystyczny, podczas koncertów prowadził od pulpitu orkiestry : Sinfonietta Cracovia, Capella Bydgosiensis, Filharmonia Rzeszowska,  Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, The New Art Ensemble, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdynia Sinfonia, czy St. Christoph Chamber Orchestra z Wilna. Współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną, a w tym Il Tempo Agaty Sapiechy,  Narol Baroque Władysława Kłosiewicza, Esentia Musica Tytusa Wojnowicza. Współzałożyciel i menedżer zespołu L'Ensemble Hyacinthus, którego solistką jest Ewa Małas-Godlewska z programem p.t. „La Farinella". W latach 2000-2006, był członkiem The UBS Verbier Festival Orchestra Jamesa Levine'a, gdzie pelnił funkcję koncertmistrza grupy kontrabasów, współpracując z takimi dyrygentami jak; James Levine, Kurt Masur, Zubin Mehta, Valery Gergiev, Yuri Temirkanov, Neme Yarvi, Pavo Yarvi, Kent Nagano i wielu innymi.

 

Jest współzałożycielem zespołów "Kameleon", który współpracuje z wieloma czołowymi, polskimi aktorami i teatrami oraz zespołu TANGATA QUINTET, specjalizującego się w muzyce tangowej, a szczególnie w twórczości Astora Piazzolli, współpracując z solistą – Krzysztofem Jakowiczem. Kontrabasista i menadżer zespołu Machina del Tango współpracującego ze słynną śpiewaczką Susanną Moncayo oraz Anną Dereszowską. Na gruncie muzyki, eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną, oraz wieloma stylami sztuki muzycznej. Kontrabasista The UBS Chamber Orchestra, gdzie współpracował ze skrzypkiem i dyrygentem - Maximem Vengerovem z którym dokonał nagrań koncertów skrzypcowych W.A.Mozarta dla wytwórni EMI. Współpracował także z solistami;Joshua Bell, Lang Lang, Leonidas Kavakos, Misha Mayski, Dimitri Sitkovetsky, czy Gabor Takas. Założyciel i szef artystyczny THE NEW ART ENSEMBLE. Pomysłodawca i szef artystyczny projektu „Tanga Świata" do którego zaprosił światowej sławy  solistę -  skrzypka  – Robiego Lakatosa. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni : Polskie Nagrania, DUX, Art Zone, Swiss Romande, Pomaton, RMF Classic, Alchemik, Polskie Radio, Telewizja Polska, czy EMI.

 

Jest zapraszany jako wykładowca na Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej – Nowy Sącz, Bałoszyce, Łomża, Pasym. W latach 2008-2011 prowadził klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w latach  2011 - 2016 prowadził działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w specjalności gra na kontrabasie w klasie Prof. Andrzeja Mysińskiego, gdzie w roku 2016 obronił tytuł Doktora Sztuk Muzycznych w specjalności: gra na kontrabasie.

W 2012 roku ze skrzypaczką Anna Wandtkę dokonał polskiego pra-wykonania dzieła Krzysztofa Pendereckiego Duo Concertante na skrzypce i kontrabas.

Prowadzi bardzo żywą działalność koncertową , jako solista i kameralista oraz organizacyjną i producencką. Działalność impresaryjną i organizacyjną prowadzi od 2007 roku kierując działaniami biura koncertowego Best-Art Concept /www.bestartconcept.com/. Współzałożyciel i Wiceprezes Stowarzyszenia „Muzyka bez granic". 

W latach 2012-2017 roku związany z Warszawską Operą Kameralną jako Kierownik Artystyczny Pionu Opera/Off.

 

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwali:

PIĘKNY BRZEG SZTUKI www.jolibordfestival.pl

oraz

WISŁOSTRADA SZTUKI www.wislostradasztuki.com

 

Na gruncie festiwali powołał do życia eksperymentalne projekty:

 • TRASH ORCHESTRA - muzyka śmieci 

 • ethn/o/pera - historia głosu ludzkiego

W 2017 roku nagrał, wyprodukował i wydał prestiżową oficyną Requiem Records swój autorski i solowy album „DIRECTIONS" z pogranicza klasyki, otwartej improwizacji, minimal music i etno do którego zaprosił znkomitych artystów: Yemeńską wokalistkę - Rasm Al-Mashan i mistrza kory z Gambii - Bube Badije - Kuyateh.

Dyskografia :

 

 • Sebastian Wypych - DIRECTIONS                                              /2017 Requiem Records

 • Anna Wandtke - Violin Soul                                                           /2016 DUX

 • Machina del Tango & A.Dereszowska - Tango VA Banque         /2014 POMATON

 • Joanna Lewandowska - TAKA i TAKA                                         /2014 MTJ

 • Tangata Quintet i Artur Gadowski - TANGADO                         /2014 MTJ

 • Leszek Możdżer - 'Wszystkie Kobiety Mateusza'                        /2013 Outside Music 

 • Tytus Wojnowicz i Essentia Musica                                               /2011 Polskie Radio

 • Karuzela Group /projekt Polsko-Norweski                                  /2011 KKV-Oslo/

 • Stasiek Wielanek & Kameleon - RECYDYWA                            /2010 MTJ

 • The UBS Orchestra – archiwalne nagrania                                 /2000-9 Swiss Romande

 • Machina del Tango & A.Dereszowska – TANGOMANIA           /2009 Best-Art

 • Ptaki Powrotne – wiersze K.K.Baczyńskiego                               /2009 monoplan

 • Krystyna Tkacz – Oczy Wielkiego Miasta /Kurt Tucholski/       /2008 Polskie Radio

 • Maxim Vengerov & UBS V.F.C.O. - Mozart Violin Concrt.        /2007 EMI Classics

 • Kameleon - KRZYK wg.Jacka Kaczmarskiego                           /2006 art.zone

 • COLUMBUS DUO – Wypych/Fuller – SWISS ROMANDE      /2006 swiss

 • Kameleon – Niemen – RZEKA WSPOMNIEŃ                            /2006 m.b.g.

 • Kameleon – Stasiek Wielanek – CITY BOY II                            /2006 r.music

 • Tangata Quintet i Krzysztof Jakowicz – TANGO MOJA MIŁOŚĆ/2005 art.zone

 • Alina Mleczko i Kwartet Prima Vista - FIESTA                          /2005 dux

 • Mirosław Czyżykiewicz – ALLEZ                                                 /2005 pomaton

 • Tangata Quintet – Astor Piazzolla – LIVE AT BUFFO               /2004 art.zone 

 • Ensemble de Naroll – Tytus Wojnowicz                                        /2004 RMF Classic

 • Concerto Avenna – Jakowicz/Jakowicz/Mysiński                        /2004 Polskie Rad.

 • Kameleon – Stasiek Wielanek – CITY BOY                                /2004 vegart

 • Kameleon – Jacek Bończyk – TANGO KAMELEON                /2002 s.k2

 • Alchemik – Grzech Piotrkowski – STREFA SZEPTÓW           /2001 alchemik

 • Jacek Bończyk – NASTĘPNY                                                       /2001 s.k2

 • Vratslavia – Jan Stanienia – MUZYKA POLSKA                      /2000 dux

 • Mała Filharmonia – M.Nałecz-Niesiołowski – BACH,HAYDN /1998 dux

Magdalena Piętka

PROJECT MANAGER

Całkowicie zbaczając z pierwotnie obranej ścieżki rozwoju zawodowego, otarła się o świat niezwykłych Twórców i ich dzieł – muzycznych, teatralnych, literackich, filmowych, doświadczając najsilniejszych emocji, jakie tylko potrafią te dzieła wzbudzić.

I tak z miłości do najpiękniejszej muzyki i szeroko pojętej kultury zrodziła się jej chęć aktywnego wspierania rozwoju rozmaitych przedsięwzięć artystycznych na polu współpracy z Best Art Concept i jest to niezwykle owocna współpraca, oparta na wspólnej pasji i dążeniach przy tworzeniu wyjątkowych projektów.

 

Jej debiutem w branży kreatywnej był udział w projekcie filmowym w charakterze koordynatora przy produkcji i  przygotowaniach do premiery filmu o Basku, który zyskał uznanie i znakomite recenzje w kraju i na świecie.

 

bottom of page